Felinoterapia
- Szczegóły
- Odsłony: 4828
Felinoterapia (z łac. felis - kot, z grec. therapeia - leczenie, opieka), bo tak fachowo się terapia z udziałem kota, jest znana w Polsce
od niedawna. Jednak coraz więcej osób docenia zbawienne działanie doktora kota. Kototerapia polega na kontakcie fizycznym
i psychicznym z kotem. Karmienie, czesanie, zabawa ze zwierzęciem, rozmowa z nim powodują dobry nastrój, a tym samym wyzwalanie się endorfin w organizmie człowieka oraz stymulują do okazywania emocji, nazywania i opisania ich.
Felinoterapię najczęściej stosuje się w terapii osób: nadpobudliwych, z niepełnosprawnością intelektualną i ruchową, ze spektrum autyzmu, z zespołem Downa, z zaburzeniami emocji i zachowania, nieśmiałych, ze schorzeniami wzroku i słuchu.
Kot nie jest zwierzęciem nachalnym, nie narzuca swojej obecności. Dlatego świetnie sprawdza się podczas zajęć z dziećmi, kiedy to rozwijana jest u nich cierpliwość potrzebna do nawiązania kontaktu z kotem. Felinoterapia wpływa również na poprawę koncentracji uwagi i spostrzegawczości u uczniów, poszerza ich wiedzę na temat zasad kontaktu z przedstawicielami tego gatunku oraz pozwala poznać kocie zwyczaje i zachowania.
Ponadto udowodniono, że monotonne kocie mruczenie i różne dźwięki wydawane w celu porozumienia się z człowiekiem działają uspokajająco, rozluźniająco na osoby nerwowe i nadpobudliwe. Kontakty ze zwierzęciem przyczyniają się również do obniżenia poziomu kortyzolu w ludzkim organizmie, a tym samym do niwelowania stresu.
Hektor - nasz kot terapeuta, ostoja spokoju i łagodności oraz wielka gaduła, to przedstawiciel rasy ragdoll. Koty te charakteryzują się bardzo przyjaznym i spokojnym usposobieniem.Są niezwykle kontaktowe, nieustannie domagają się ludzkiej atencji, zwracając
na siebie uwagę w wyszukany sposób. Zrobią wiele, aby osiągnąć swój cel. Ze względu na swój wyjątkowy charakter i temperament ragdolle z powodzeniem uczestniczą w zajęciach z felinoterapii.
Zajęcia felinoterapii w formie indywidualnej lub grupowej (maksymalnie dwoje uczniów) odbywają się w naszej szkole od września 2015 roku w specjalnie przygotowanej do tego celu pracowni, która jest przyjazna zarówno dzieciom jak i kotu.
Początkowo uczęszczali na nie uczniowie Gimnazjum Zespołu Szkół nr 3 z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim.
Obecnie Kot Hektor swoją obecnością zachęca do aktywności podopiecznych Szkoły Podstawowej Zespołu Szkół nr 3.
Kontakt z tym przemiłym zwierzakiem wyzwala pozytywne emocje i jest motorem napędzającym dziecięcy uśmiech.
Zajęcia z udziałem kota prowadzone są przez nauczyciela przeszkolonego i posiadającego kwalifikacje do pracy terapeutycznej
w zakresie felinoterapii.
Anna Siatecka - felinoterapeuta i opiekun kota Hektora