Koło Promocji Zdrowia i Ekologii - nasza wizytówka
- Szczegóły
- Ewa Borowska
Koło Promocji Zdrowia i Ekologii jest ważną formą procesu dydaktycznego związaną z realizacją zainteresowań uczniów, pogłębianiem wiedzy, wykonywaniem różnych zadań o charakterze prozdrowotnym oraz ekologicznym. Praca pozalekcyjna w kole promocji zdrowia i ekologii ma jednak służyć nie tylko pogłębianiu wiedzy, ale także zachęcać uczniów do aktywności, współdziałania w celu ochrony własnego zdrowia oraz dbania o środowisko.
CHARAKTERYSTYKA PROGRAMU
Program skierowany jest do uczniów klas SPP zainteresowanych tematyką promocji zdrowia i ekologii. Główny nacisk w pracy koła jest położony na konkretne działania uczniów, wykonywanie prac tematycznych i udział w akcjach mających na celu propagowanie dbałości o zdrowie oraz ochronę naszego środowiska. Zadaniem programu jest zatem wspomaganie samodzielności uczniów, pobudzenie do działań, rozwijanie ciekawości poznawczej. W ramach realizacji programu uczniowie podejmują starania, aby poprawić swoje samopoczucie i zdrowie, a także uczą się jak zdrowiej żyć oraz jak dbać o zdrowe środowisko. Twórczość plastyczna jest dla ucznia przede wszystkim środkiem wyrazu, gdyż twórczość staje się dla niego wyrazem myśli, uczuć i przeżyć. Uczeń wypowiadając się artystycznie uczy się niezależności myślenia oraz wyrażania swych wrażeń środkami jakimi dysponuje i w sposób charakterystyczny dla swego poziomu rozwojowego. W opracowanym programie promocji zdrowia uwzględniane są również zagadnienia natury ekologicznej w myśl założenia, że człowiek jest tylko cząstką przyrody, a właściwie gospodarowanie nią warunkuje zdrowie i prawidłowy rozwój człowieka.
CEL GŁÓWNY
Rozwijanie zainteresowań prozdrowotnych uczniów, ułatwianie nabywania podstawowych wiadomości oraz umiejętności na temat dbania o swoje zdrowie i ochronę środowiska.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- kształtowanie aktywnej postawy wobec zdrowia własnego i innych,
- rozumienie konieczności spożywania owoców i warzyw,
- kształtowanie w uczniach poczucia odpowiedzialności za zdrowie własne i innych,
- szerzenie wiedzy z zakresu ekologii, ochrony zdrowia w szkole i środowisku lokalnym,
- planowanie i prowadzenie wszechstronnej edukacji prozdrowotnej,
- poznanie przyczyn chorób zakaźnych i sposobów zapobiegania im,
- rozwijanie pozytywnych nawyków i przyzwyczajeń higienicznych,
- inspirowanie uczniów do działań na rzecz promocji, ochrony zdrowia i środowiska.