E-SZKOŁA ZS3 nr 3

Strefa Rodzica - dokumenty do pobrania

Statuty, regulaminy, procedury, zebrania, dzwonki itp... Więcej...

MENU OBIADOWE - stołówka szkolna

Wypożyczalnia rowerów trójkołowych i sprzętu rehabilitacyjnego

Regulamin, dokumenty, informacje... Więcej

Internat dla uczennic - POLECAMY!

Punkt konsultacyjny

Punkt konsultacyjny dla rodziców i nauczycieli. Więcej...

Jesteśmy na Facebook

Jesteśmy też tutaj!

Zespół Szkół Nr 3

ZSnr3 Zapoznaj się ze wszystkimi typami szkół, które wchodzą w skład naszej placówki.

Wsparcie

Nasz kanał na Youtube!

youtube

Ostatnio na Youtube

Wirtualne Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

LOKOMOTYWA - DZIEŃ DZIECKA 2020

Kocham Cię Mamo...

Branżowa Szkoła I Stopnia

Szkoła Przysposabiająca do Pracy

Selfie z Flagą M

Pandemia

Nasi szkolni felinoterapeuci online ;)

Nauka zdalna - prace naszych uczniów

Radość najpiękniejszych lat w naszym wykonaniu

Klub Świetlik

Rehabilitacja 25Plus

Statystyki

Odsłon artykułów:
3449617

Odwiedza nas 11 gości oraz 0 użytkowników.

Powiatowy Ośrodek Koordynacyjno-Rehabilitacyjno-Opiekuńczy

 

Świętujemy razem i poznajemy siebie

gluchyW tym tygodniu przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niesłyszących i Języka Migowego, ( 29 września) Dziś w Zespole Szkół Nr3 ul. Nowomiejska rozpoczęła się akcja pod hasłem: "Świętujemy razem i poznajemy siebie". Poprzez tą akcje chcemy podkreślić że osoby niesłyszące są wśród nas i należy je dokładniej poznać. W szkole pracuje dwóch nauczycieli surdopedagogów, którzy są również tłumaczami migowymi. W Zespole Szkół Nr3 w Zasadniczej Szkole Zawodowej są dwie klasy, w których uczą sie uczniowie z wadą słuchu, w tym również w normie intelektualnej. Uczą się konkretnych umiejętności zawodowych na dwóch kierunkach: krawiec i kucharz małej gastronomii. ( najbliższe ośrodki kształcące zawodowo młodzież niesłyszącą są w Bydgoszczy I w Warszawie) W czasie prowadzonej akcji młodzież szkolna będzie się wzajemnie poznawać i uczyć rozumieć. Uczniowie słyszący bardzo łatwo nawiązują kontakty z niesłyszącymi, ucząc się porozumiewać poprzez język migowy a niesłyszący uczą się porozumiewać werbalnie, są akceptowani przez

rówieśników i dobrze się tu czują. Dzięki obecności niesłyszących, nawet nauczyciele uczą się porozumiewać z nimi. Podczas rozpoczęcia akcji w szkole gościła Przedstawicielka Polskiego Związku Głuchych Pani Małgorzata Stąg, która zaprezentował się młodzieży oraz poznała miejsce, w którym niesłyszący zdobywają kwalifikacje zawodowe. W szkole realizowane jest również wsparcie najmłodszych dzieci z wadą słuchu poprzez wdrażanie przez Stowarzyszenie "Ty i ja" Projektu pt. "Dźwięki marzeń". Więcej o święcie i problemach głuchych przedstawia niżej zamieszczony artykuł: 29 września przypada Dzień Głuchych. Święto, podczas którego społeczność głuchych stara się zwrócić uwagę na swoje problemy, ale też zaprezentować swoje osiągnięcia. Czy ten niemy apel przechodzi bez echa? Dzień Głuchych obchodzony jest na całym świecie. Zaczęło się od Ĺšwiatowego Kongresu WFD (Światowa Organizacja Głuchych). Pierwszy odbył się we wrześniu 1951 roku. I tak co roku obchodzony jest w ostatnią sobotę września. Głuchoniemi nadal borykają się z problemami. Szczególnie dotyczy to sfery zawodowej. Znalezienie pracy nie należy do najłatwiejszych. Podobnie jak załatwienie zwykłych, codziennych spraw w urzędzie, czy u lekarza. Barierę zawsze stanowi nieznajomość języka migowego wśród większości społeczeństwa. Młodzi, niesłyszący wciąż walczą o zmianę języka nauczania. Nauczyciele w szkołach dla osób niesłyszących i niedosłyszących posługują się Systemem Języka Migowego (SJM), który jest uproszczoną wersją języka polskiego. Naturalnym językiem osób głuchych jest Polski Język Migowy (PJM), bogatszy w zwroty z polską składnią i fleksją. Jego znajomość umożliwia naukę, zdanie matury na takim samym poziomie, jak osoby słyszące. Jedyna różnica to przeformułowanie pytań tak, aby były dostosowane do poziomu językowego osób niesłyszących. Inny problem to tłumaczenie programów telewizyjnych dla głuchoniemych. Okazuje się, że sympatyczny starszy pan i pani, których widzimy w lewym dolnym rogu ekranu również posługują się uboższym językiem miganym. Ilość programów, choćby z takim przekładem, jest naprawdę niewielka. Głuchoniemi rozwiązanie widzą w dołączaniu napisów do wszystkich programów. Największa polską organizacją osób niesłyszących zrzeszającą około 100 tys. członków jest Polski Związek Głuchych. Działa od 1946 roku. Pomaga on w wielu sytuacjach, m.in. udziela pomocy w zakresie podnoszenia wykształcenia, ochrania prawa i interesy osób głuchoniemych oraz propaguje wśród społeczeństwa problemy niesłyszących.
Praktyka pokazuje, że w ciągu jednego dnia, organizując koncerty, czy marsze nie da się rozwiązać problemów osób głuchoniemych. Można je tylko w ten sposób nagłośnić, przypomnieć o nich. A co z podjęciem konkretnych kroków w stronę umożliwienia im bezproblemowego funkcjonowania na co dzień?" (źródło: Słuchowisko.net) Akcja ma celu zwrócenie uwagi. iż w naszym mieście jest duża grupa osób niesłyszących, którzy na co dzień borykają się z licznymi problemami. Galeria zdjęć pod tym linkiem.